יום האשה הבינלאומי: נשים יוצרות שינוי

היתה זו אסיפה יוצאת דופן שאורגנה על ידי ארגון העובדים מען וסינדיאנת הגליל. הנשים שהשתתפו בכינוס, שציין את יום האשה הבינ"ל במתנ"ס בבאקה אל-גרביה ב- 7 למרץ, היו נלהבות וגאות, ולא לשווא. מדובר בארגונים של נשים עובדות ויוצרות, מהגליל, מהמשולש ומהגדה המערבית שלקחו את גורלן בידיהן, ובאמצעות העבודה והיצירה שינו את חייהן וחיי סביבתן. בנוסף נכחו תומכות רבות של מען ושל סינדיאנה. את ארגון הערב לקחו על עצמן החברות המסורות של פורום הנשים של מען, וכל המופיעות תרמו מזמנן ומכשרונם בהתנדבות!

קהל גדול של נשים עובדות ויוצרות

קהל גדול של נשים עובדות ויוצרות

 

הנחתה את הכינוס ופא טיארה, האחראית על פרויקט "נשים וחקלאות" של מען, שהסבירה את מטרות הפרויקט וכיצד הוא עובד, ובירכה באופן מיוחד את עובדות החקלאות שהגיעו לכינוס. כמו כן שלחה טיארה ברכה מיוחדת לנשים הסוריות הסובלות כבר 4 שנים ממשטר הדמים של אסד, והודתה לחברות פורום הנשים שתרמו מכספן לילדי סוריה באמצעות הוועד לסיוע הומניטרי לעם הסורי.

זמרת השירה העממית, מאריה אבו ואסל

זמרת השירה העממית, מאריה אבו ואסל

הזמרת העממית מאריה אבו ואסל, ששלבה במילות שיריה ברכות למשתתפות ולשותפות היהודית ערבית, הלהיבה את הנשים שהצטרפו לשירתה בקולן, במחיאות כפים ובתיפוף,  לאורך כל הארוע.

ראשונת הדוברות היתה נג'את אבו סאע, ממקימות "העמותה לפיתוח נשים בכפר" מהכפר סיידא, נפת טול כרם. כ-70 נשים פעילות בעמותה בסיידא, והן עוסקות בהכשרת חלקת אדמה של 4 דונם לחקלאות, גידול עשבי תבלין וירקות אורגניים, הפקת שמנים וסבונים מצמחי תבלין ומכירתן. כמו כן יש להם כוורות, והן קבלו הכשרה לגדל דבורים, ולרדות דבש.

הקהל נסחף

הקהל נסחף

עביר מוואסי, חברה בפורום הנשים של מען, ספרה כיצד החליטה לצאת לעבוד מחוץ לבית, ואיך העבודה שינתה את חייה ואת חיי בני המשפחה, לא רק כלכלית אלא גם חברתית. היא הרחיבה את מעגל מכריה, פגשה יהודים ולמדה שגם הם בני אדם כמוה ולא צריך לפחד מהם, והפכה לאשה עצמאית שתורמת לבית ושותפה להחלטות שנלקחות בו. היא לא החמיצה את ההזדמנות לקרא ליושבות באולם לא לחשוש מהקשיים ולצאת לעבודה כדי לתרום לעצמן ולחברה.

הנדיה סלימאן מהכפר בועיינה נוג'ידאת שבגליל, ספרה כיצד קבוצת נשים החליטה לקחת יוזמה והקימה עמותה בשם "פנינת העמק" שמייצרת עבודות יד כמו קליעת סלים, עבודות בחרוזים וברקמה, והקימה מרכז מבקרים. הודות למרכז, הכפר המנומנם שהיה מחוץ למסלולי התיירות הגלילית מושך כיום מאות תיירים בשנה, מה שמוכיח שגם נשים מבוגרות חסרות השכלה גבוהה ומקצוע יכולות לשנות את חייהן ואת חייה הכפר כולו. כמו כן דברו חנאן מנאדרה זעבי ומונה נחלה בשם סינדיאנת הגליל, והנא תוופיק מנחת פגישות ההעצמה של פורום הנשים של מען.

שאם אבו מוך, הצגת יחיד המתמודדת באומץ עם מצב האשה הערביה

שאם אבו מוך, הצגת יחיד המתמודדת באומץ עם מצב האשה הערביה

לדור הצעיר היה תפקיד חשוב באסיפה. משוררת צעירה בשם אריג' אבו מוך קראה שיר שכתבה ובו קראה לנשים למרוד נגד מצבן ולהשתחרר, בלווי נגן העוד אמיר ערו, מעמותת אבתיאסמה (חיוך). השחקנית העולה שאם אבו מוך הציגה הצגת יחיד על גורלה של צעירה שזמן לא רב לאחר שהקימה משפחה מוצאת את עצמה גרושה, ועל התנכרות החברה אליה. ההופעות עוררו התרגשות רבה בקהל.

לפני שמאריה אבו ואסל סיימה את הערב בשיר נוסף, חולקו תעודות הוקרה לנציגות הארגונים ולאמניות שהופיעו.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email