סולידריות בינלאומית של איגודי עובדים – יש דבר כזה

למעלה מ-300 פעילים ומנהיגים של איגודים מקצועיים ותנועות חברתיות התכנסו בסוף מאי בברלין לדיון על דרכי פעולה משותפים, והתמודדות עם המשבר הקפיטליסטי, שמאיים על עובדים בכל רחבי הגלובוס. הכינוס אורגן על ידי רשת הקשר האינטרנטית של פעילי איגודי עובדים בעולם "לייבורסטארט", וזכה לאירוח בבניין החדיש ורחב המימדים של פדרציית האיגודים של עובדי השרותים והצווארון הלבן של גרמניה וורדי (VER.DI).

10417828_869724529708530_5072954969580861382_n

צילם: סטיוארט אליוט

כינוס לייבורסטרט נערך השנה מייד עם סיומה של ועידת הקונפדרציה הבינלאומית של האיגודים המקצועיים ITUC שאליה הגיעו נציגי איגודים מכל העולם. כתוצאה מכך יכלו מנהיגי איגודים ופעילים רבים להשתתף בכינוס חשוב זה שלא תמיד מצליח לגייס קבוצה גדולה כל כך של פעילים ומנהיגים.

אפשר לסכם את הנושאים שעמדו על סדר היום של הכינוס בשש מילים: "איך מקדמים סולידריות בינלאומית של עובדים?". חשוב להדגיש שרשת לייבורסטרט הוא גורם מוביל בשנים האחרונות בתחום זה. כמה דוגמאות לקמפיינים עולמיים שהיא הובילה הן הקמפיין שנפתח אחרי התמוטטות בניין המתפרות בדאקה (בנגלדש) באפריל 2013 – בניין ראנה פלאזה – תאונה שבה נהרגו 1129 עובדי תפירה – רובן נשים ועוד אלפים נפצעו. לייבורסטארט היתה שותפה לקמפיין של איגודים מקצועיים בעולם שפעלו מיידית לדרוש מחברות האופנה, שמוצריהן מיוצרים שם, לקחת אחריות ולדאוג לפיצוי למשפחות הנפגעים כמו גם לדאוג לפיקוח בטיחותי על אופן הייצור כדי למנוע אסונות כאלו בעתיד. לייבורסטארט הוביל והשתתף כגורם מרכזי בשורה של קמפיינים יעילים שסייעו לבטל פיטורי פעילים איגודים מקצועיים ולחזק מאבקים ושביתות במדינות שונות כולל טורקיה, קנדה, אוסטרליה, פיג'י, קוריאה, מרוקו ועוד.

אין פלא שאת הבמה בערב הראשון כבשו קיוואנצ' אליאסיק מאיגוד עובדי התעשיה של טורקיה (DISK) שסיפר על האסון שבו נהרגו 300 כורי פחם בסומא בחודש האחרון, ועל האחריות של הממשלה הטורקית בשל תכנית ההפרטה שלה, לאסון זה. לצידו עלה וזכה לתשואות סוערות מוסטפא בורשיד ממרוקו, נציג איגוד עובדי מרכז התקשורת של המולטינשיונל הצרפתי "טוטאל" שהיה בין חמשת הפעילים שפוטרו מעבודתם לאחר הקמת האיגוד, שזכה לקמפיין תמיכה בינלאומי אדיר של לייבורסטארט.

הדיון השני במסגרת הכללית של הכינוס היה לא פחות מרשים ומרגש. על הבמה היו מירטל וויטבוי מדרום אפריקה – נציגת הפדרציה הבינלאומית של האיגודים של עובדי הסיעוד שהוקמה לאחרונה. מירטל הצליחה בנאום הקצר שלה להבהיר את האתגר הגדול שעמד בפניה ובפני חברותיה וחבריה בהקמת איגודים של עובדי סיעוד, והצלחתם הגדולה להשיג את אישורה של אמנה בינלאומית לזכויות עובדי סיעוד (אמנה 189 להגנת זכויות עובדי סיעוד). נאזמה אקטר – ממנהיגות איגוד עובדי הטקסטיל בבנגלדש שנאבק להגן ולתמוך בקרבנות האסון בראנה פלאזה ולמנוע אסונות נוספים כאלו. נציגת פדרצית האיגודים בתחום המזון והחקלאות IUF – בורצ'ו איאן מטורקיה – העלתה על סדר היום את המאבק של עובדים בכל העולם המועסקים בתנאי ניצול בחברת הענק הבינלאומית פפסי קולה שמסרבת לקיים הדברות והכרה באיגודי עובדים. אחד השיאים של הכינוס היתה העליה המפתיעה של כעשרים נהגים ועובדים בסניף ברלין של חברת השילוח הבינלאומית UPS שהיו שותפים בשנת 2010 בקמפיין מוצלח נגד פיטורי 157 פעילים איגוד מקצועיים בסניף הטורקי של החברה. הקמפיין שאותו הוביל לייבורסטרט הביא להסכם על החזרתם לעבודה וחתימה על הסכם קיבוצי ראשון לעובדים בטורקיה.

הנושא של סולידריות של עובדים על פני הגלובוס הודגש בהפגנה ססגונית של משתתפי הכינוס ועובדי רשת הסופרמרקטים הגדולה בגרמניה "אדקו". נושא ההפגנה היה הניצול של עובדי אדקו בגרמניה שמועסקים על ידי קבלי משנה, כמו גם הניצול של עובדי החקלאות בברזיל שקוטפים את התפוזים מהם מיוצר המיץ שרשת "אדקו" מוכרת לצרכנים בגרמניה. השיתוף והתאום בין איגודים בברזיל וגרמניה הוא התחום בו תורמת המסגרת של לייבורסטארט תרומה ייחודית בקישור המהיר והיעיל בין איגודים ופעילים שיושבים במרחק עשרות אלפי ק"מ האחד מהשני.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email

עמודים: 1 2