קבלנים ומתווכי היתרים של עובדים פלסטינים דורשים תשלום של 7,000 ₪ ויותר מעובד בניגוד לחוק, כדי לעקוף את ההוראה לשלם שכר דרך חשבונות הבנק.

עד היום נדרשו עובדים פלסטינים לשלם למתווכים שסוחרים באופן לא חוקי בהיתרים כ- 2,500 ₪ כל חודש עבור היתר עבודה. החל מינואר 2023, מחויבים מעסיקים של עובדים פלסטינים לשלם את […]

עד היום נדרשו עובדים פלסטינים לשלם למתווכים שסוחרים באופן לא חוקי בהיתרים כ- 2,500 ₪ כל חודש עבור היתר עבודה. החל מינואר 2023, מחויבים מעסיקים של עובדים פלסטינים לשלם את השכר ישירות לחשבון בנק של העובדים, ולא עוד במזומן כפי שהיה נהוג במקומות רבים. שינוי זה הוצג כצעד חיוני במאבק נגד הסחר בהיתרים, שכן צעד זה מאפשר יותר פיקוח על העברות כספים, ובין היתר מאפשר לבדוק שמי שקיבל היתר להעסיק עובד מסוים אכן מעביר משכורת לחשבון הבנק שלו. לכאורה די בכך כדי לשים קץ להוצאת היתרי העסקה פיקטיביים. אלא שעכשיו מתברר שהקבלנים הסוחרים בהיתרים נערכו להתמודד עם ההוראה החדשה והחליטו לגלגל את העלות שלה על כתפיהם של העובדים.

כך, בימים האחרונים מתברר כי עכשיו נדרשים העובדים, בנוסף לתשלום של 2,500 ₪ בחודש עבור ההיתר, להפקיד בידי המתווך גם צ'ק דחוי על סך 4,500 ₪ או לשלם לו את הסכום במזומן, ולקוות שהקבלן יפקיד את הסכום בחשבונם בראשית החודש הבא. כאשר הקבלן יעביר לחשבון הבנק של העובד את אותם 4,500 ₪ יראה הדבר כאילו מדובר בהעברת משכורת כפי שנדרש בחוק. בפועל מדובר בהחזר של הסכום שהעובד העביר ימים ספורים קודם לכן למתווך. התוצאה היא דרישה מעובדים לשלם סכום אסטרונומי של 7,000 ש"ח בחודש עבור קבלת היתר עבודה.

נתונים אלה עולים מפרסום פומבי של אחד המתווכים הפלסטינים בפייסבוק, אליו הפנו אותנו מספר עובדים. התשלומים המתוארים וההסדר לעקיפת החוק מפורט שם בריש גלי. עובדים אחרים דווחו על דרישה של מתווכים לשלם 5500 ש"ח בתשלום הדחוי (יחד עם התשלום עבור ההיתר מגיע הסכום ל-8000 ש"ח).

מדובר ללא כל ספק בניסיון של הקבלנים, סוחרי ההיתרים, לעקוף את ההוראה החדשה המחייבת אותם, לשלם שכר לעובדים פלסטינים רק דרך חשבונות בנק ולהפסיק את השימוש במזומן.

לאור מידע זה פנינו לרשויות יחד עם קו לעובד, והקליניקות לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באונ' תל אביב, בדרישה לפעולה דחופה. כפי שטענו במכתב (מיום 3.1), מדובר בפגיעה דרמטית וניצול ציני של העובדים הפלסטינים שגם כך פגיעים ביותר. השינוי המתרחש מביא  את העובדים לרף "שעבוד" המוגדר בחוק הבינלאומי כצורה של סחר בבני אדם. זאת בשעה שמדינת ישראל התחייבה בשנת 2006 לשים קץ לצורות של סחר בבני אדם.

שוב אנו עדים, כמו ברפורמה של דצמבר 2020, שצעדים של הרשויות, שמטרתם להילחם בתופעה של סחר בהיתרים, רק מחריפים את המצב. המערכת העבריינית של מאות קבלנים ישראלים הפועלים בשיתוף עם מתווכים פלסטינים מוכיחה שהיא יעילה ודינמית יותר מהרשויות, שפועלות בעצלתיים, בלי ליווי של פעולות אכיפה, ומתוך קבעון וסירוב להכיר בכישלון החוזר.

מען – ארגון עובדים מתנגד לשיטת ההיתרים הנוכחית המבוססת על שליטת הקבלנים בהיתר, שכן בכך טמון שורש הרע. הטיעון הביטחוני לפיו חייבים שיהיה גורם בישראל שיפקח על עובד שנכנס לעבוד אינו בר תוקף, שכן העובדים הפלסטינים שקונים היתר ממילא אינם מועסקים כלל על ידי הקבלן שהוציא אותו עבורם.

צריך לאפשר לעובדים הפלסטינים לקבל היתר עבודה אישי ולנתק אותם מהתלות בקבלנים. מען – ארגון עובדים, בשיתוף עם ארגון LEAP, הציע להנפיק לעובדים שברשותם ממילא היתר מעבר, "גרין קארד", שיאפשר להם לבחור את מקום העבודה באופן חופשי. נוהל כזה ינטרל אחת ולתמיד את הסחר בהיתרים.

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email