בטיחות בעבודה

פרויקט מאבק בתאונות עבודה בענף הבניה של ארגון העובדים מען

בתמיכת קרן מנוף – הביטוח הלאומי

2013-2014

 

ארגון העובדים מען משיק פרויקט למאבק בתאונות העבודה בענף הבנין ביישובים ערבים 

ביום ו' ה-30.8 קיים מען יום עיון ראשון בנושא בטיחות בענף הבניין בכפר כבול שבגליל, במסגרת קמפיין של מען להעלאת המודעות בתחום. השתתפו ביום העיון 25 עובדי בנין מהישובים הערביים הסמוכים, והוא נוהל והודרך על ידי ממונה הבטיחות חסן שולי. המשתתפים ציינו כי עובדי בניין אינם חשופים למידע שהוצג במפגש, וכי זוהי יוזמה חשובה ומצילת חיים. חלק מהמשתתפים הציעו את עזרתם להצלחת הפרויקט.

מפגש ההדרכה שהתקיים הינו צעד ראשון במערכה ציבורית שארגון העובדים מען משיק, בשיתוף ובמימון של קרן "מנוף" של הביטוח הלאומי, במטרה להפחית את תאונות העבודה בענף הבנין. הסיסמא של הקמפיין היא "בטיחות היא אחריות". למען מעורבות רבת שנים בקרב פועלי בניין ערבים, המהווים מרכיב מרכזי של כוח העבודה בענף שבו אחוז התאונות הקטלניות הוא הגבוה ביותר.

התוכנית תערך במשך שנה שלמה, ובמסגרתה יאורגנו עשרות פגישות עם עובדי בנין בישובים הערבים ו-15 ימי עיון לעובדים בהדרכתו של חסן שולי, ממונה בטיחות מוסמך ומנוסה מכבול. בנוסף יערכו מדריכי בטיחות מטעם מען 25 מפגשי הדרכה בבתי ספר תיכוניים ערביים. במקביל יושק קמפיין הסברה ציבורי במטרה להעמיק את ההכרות עם תחום הבטיחות, ולהעלות את מודעות העובדים בתחום זה. לקראת סיום הפרויקט יערך כנס ארצי בשיתוף גורמים מקצועיים ארציים, נציגי עובדים, ומשפחות נפגעי תאונות העבודה.

אסמא אגבאריה זחאלקה, מנהלת הפרויקט מטעם מען מציינת ש"ענף הבניין ממשיך להוות את הענף המסוכן ביותר לעובדים, ומהווה אתגר מרכזי בהתמודדות עם תאונות העבודה הקטלניות". עוד ציינה אגבארייה זחאלקה ש"בנוסף למעלה 30 עובדי בניין שנהרגים מדי שנה ישנם אלפים שנפצעים ונותרים נכים לכל חייהם". על חשיבות הפרוייקט הסבירה אסמא "הרוב המכריע של תאונות העבודה, כולל תאונות קטלניות, ניתן למניעה אם מתגוננים מפניהן. לשם כך נחוצים אמצעים מתאימים ומודעות של העובדים. הקמפיין שלנו נועד להציל חיי אדם". יש לציין כי פרוייקט ההדרכה המשותף של מען ומנוף מצטרף למאמץ שעושה בשנים האחרונות מנהל הבטיחות במשרד הכלכלה להפחית את מספר הנפגעים בתאונות עבודה בבניין.

הפרוייקט המשותף למען ולקרן מנוף מופעל זו הפעם השניה. בשנת 2011 הופעל הקמפיין לראשונה בהצלחה, וזכה לתגובות חיוביות מציבור העובדים שנחשפו אליו.

לפרטים – דני בן שמחון – רכז שטח של ארגון העובדים מען באזור חיפה והצפון 050-4330039

 

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email