איך נבטיח שכר הוגן למורי המוסיקה?

אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום עם חברי ועד המורים בראש העין: אורית זולוטוב גורי, קובי הגואל, או לארז וגנר – רכז שטח של מען 050-7596492

בקונסרבטוריון ראש העין נאבקו המורים והשיגו הסכם קיבוצי עם דרוג שכר    

אלפי מורים למוסיקה מלמדים במרכזים עירוניים וקהילתיים ברחבי הארץ בשכר נמוך, ללא קידום, לעתים ללא זכויות סוציאליות וללא תשלום על תקופת החופשות. ביניהם מורים ותיקים ומקצועיים שרבים מהם נחשבים למוסיקאים בולטים, מנצחי תזמורות, מחנכי דורות של בני נוער ואחדים מהם גם מלחינים.

הרוב המכריע של מורים אלו מועסק במרכזי מוסיקה שמסונפים לחברות מתנ"ס עירוניות או תאגידים עירוניים שהמיוחד בהם הוא העסקה שלא על פי ההסכמים המיטבים של עובדי הרשויות המקומיות. למעשה רוב המורים מוגדים כ"קבלנים בחשבוניות" או כפרילנסרים ומועסקים בשכר נמוך, ללא כל קידום וללא בטחון תעסוקתי. המורים מתרוצצים בין מספר מקומות עבודה בתקווה להשיג עוד כמה שעורים ולפרנס את משפחתם.

לפני מספר שנים חברו מורי המוסיקה בראש העין לארגון העובדים מען כדי להאבק במצב זה ולשנותו. כארגון עובדים דינמי שפועל כדי לקדם תעסוקה הוגנת של עובדים יהודים וערבים בישראל הצליח מען לאחד את המורים במאבק מורכב שבסופו נחתם הסכם קיבוצי תקדימי שהסדיר את תנאי העבודה וקבע קריטריונים לקידום מקצועי וותק. לפי ההסכם עלה שכר המורים בראש העין בממוצע ב-15% וזכו לתגמול על וותק, תאר אקדמי והישגים מוסיקליים. בנוסף הבטיח ההסכם תשלום שכר רציף לאורך השנה וכל הזכויות הסוציאליות כולל קרן פנסיה, הבראה וימי חופשה וכן תוספות קבועות עבור ניהול הרכבים ותזמורות. שכרם של חלק מהמורים הותיקים עלה עקב ההסכם ביותר בשיעור ניכר – אחדים מהם קיבלו העלאה של 2000 ₪ במשכורת החודשית.

על ההישג אמרה החלילנית אורית גורי זולוטוב, חברת ועד המורים במרכז המוסיקה: "אני ממש מאושרת להמשיך לעסוק במוסיקה ללא התחושה המעיקה שאין תמורה הולמת לעבודתי, וללא העננה של סכסוכי עבודה ושביתות. אני גאה בהישג שלנו ושל ארגון העובדים מען, ומאוד מקווה שכל מורי המוסיקה בארץ יקחו את התקדים הזה צעד אחד קדימה, ויתאגדו".

ועד המורים בראש העין שמנהל כיום יחד עם ארגון העובדים מען מו"מ על הסכם קיבוצי שני פונה למורי מוסיקה בקונסרבטוריונים בכל רחבי הארץ לחבור למען כדי להשיג הסכם במקום העבודה.

עותק של ההסכם הקיבוצי שחתם ארגון העובדים מען בקונסרבטוריון ראש העין

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email