35 נשים ערביות עוברות קורס הכשרה לעבודה בבתי אבות בהלל יפה

35 נשים ערביות מאזור המשולש הצפוני החלו ללמוד בתוכנית הכשרה למטפלות במוסדות גריאטרים ותשושי נפש ב-9 ליולי. הקורס התאפשר הודות לשיתוף פעולה בין ארגון העובדים מען ובין משרד הבריאות, בשיתוף עם בית הספר לסיעוד ע"ש פט מתיוס של בית החולים הלל יפה, והמרכז הגריאטרי דורות בנתניה. המשתתפות מגיעות מבאקה אל-גרביה, כפר קרע, ערה וערערה, כפרי זמר וג'סר אל-זרקא. את עבודת הגיוס ולווי המשתתפות לקחו על עצמן ופא טיארה ואמאני קעדאן, מרכזות פרויקט "נשים ועבודה" של ארגון העובדים מען בבאקה אל-גרביה.

תוכנית ההכשרה כוללת 72 שעות תאורטיות (14 פגישות) בהלל יפה, ו- 48 שעות של התנסות מעשית (8 פגישות) במרכזים גריאטרים בנתניה ובפרדס חנה. ההרצאות ניתנות בשפה הערבית על ידי צוות של מדריכים מוסמכים ומנוסים בפיקוח תמר וכטר מבית הספר האקדמאי לסיעוד של הלל יפה. המסיימות את הקורס בהצלחה תקבלנה תעודה ממשרד הבריאות, ותופננה לעבודה במוסדות גריאטרים באיזור מגוריהן.

המשתתפות הביעו התלהבות רבה מההזדמנות שהקורס פותח בפניהן, ומהרמה הגבוהה שלו. אחת המשתתפות אמרה בתום הפגישה השניה: "הפגישה אתמול היתה מצויינת. חזרתי הבית עם אנרגיות גבוהות ומצב רוח מרומם. נגשתי מיד לאמי הקשישה ושוחחתי אתה לאור מה שלמדתי בקורס על רגשות הקשישים ועל הפחדים שלהם. זה עזר לי להתקרב אליה. אני מצפה בכליון עיניים להתחיל לעבוד וליישם את כל מה שאני לומדת בהכשרה, כי התחום הזה קרוב ללבי. אני מודה לצוות מען שעודד אותי להצטרף לקורס, אני מרגישה שאני לומדת בו המון, למרות שזו רק ההתחלה".

ראשיתה של היוזמה בפניה של ארגון העובדים מען בפברואר השנה לועדת הרווחה של הכנסת בראשותו של אלי אלאלוף, שדנה במחסור בעובדים גריאטרים, ובאפשרות להביא עובדים זרים לעבודה בבתי אבות. בפגישה השניה בועדת הרווחה שדנה בנושא זה ושהתקיימה ב- 21 למרץ, השתתפה נציגת מען, שהציעה אלטרנטיבה להבאת עובדים זרים, והיא הכשרת נשים ערביות לסיעוד ושילובן בעבודה.

צפי הלל, ממונה ארצית מטעם משרד הבריאות על יישום הסטנדרטים בגריאטריה שנכחה בישיבת הכנסת, נענתה לאתגר, ביקרה במשרד מען בבאקה אל-גרביה והתרשמה מהעבודה הנעשית שם. כך הוחלט שצוות מען יקיים ראיונות עם נשים בגילאי 18-50, ויגייס את הרציניות מתוכן לקורס.

לאור ההצלחה בגיוס מספר גדול של נשים בתקופה קצרה לקורס הראשון, מתוכנן קורס נוסף שיחל בספטמבר הקרוב. לקורס הבא כבר נרשמו יותר מ-20 נשים שהשמועה עליו הגיעה לאזניהן, למרות שהוא עדין לא פורסם.

כתבה: אמאני קעדאן

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email