עובדים פלסטינים מועסקים בלי תלוש שכר ומקבלים 140 ₪ ביום. עכשיו הנגריה שבה עבדו במישור אדומים מפטרת אותם ומביאה במקומם עובדי קבלן רק בגלל שדרשו את זכויותיהם

7 מעובדי נגריית "חיי אדם בע"מ" ממישור אדומים פוטרו בשבועיים האחרונים בצעד של ענישה והפחדה וזאת אחרי שעובדי הנגריה פנו למען ולעורכי דין במטרה לאלץ את מעסיקם לכבד את זכויותיהם החוקיות. בפרסומות של נגריית "חיי אדם" מופיעה הסיסמא "חיפשתם איכות ? רהיטי חיי אדם". בחיים זה נראה אחרת. מנהלי הנגרייה החלו בשבועות האחרונים במסע מכוון של פיטורי עובדים ותיקים והחלפתם בחדשים. הפיטורים נעשים בהודעה טלפונית תוך התעלמות מחובתו של מעסיק בעת פיטורים לזמן את העובד לשימוע ולהציג בפניו את הנימוקים לפיטורים. הפיטורים של העובדים הותיקים באים במקביל לשילובם בעבודה של עובדים שמועסקים על ידי קבלן וככל הנראה מועסקים בתנאי שכר ירודים עוד יותר. שמות כל העובדים שפוטרו נמצאים ברשימת העובדים שהועברה בראשית מרץ במכתב למעסיק עם תביעה לשיפור שכר והענקת תנאים סוציאלייים. אין כל ספק שמדובר בצעד נקמני שתכליתו לכפות על העובדים תנאי עבודה פוגעניים ולהניא אותם מתבוע את זכויותיהם.

כ-20 עובדי הנגריה סובלים מזה שנים רבות משכר נמוך. חלקם מועסקים בשכר של 140 ₪ ליום של 9 שעות בלי תשלום על נסיעות, העדר מוחלט של זכויות סוציאליות, תשלום במזומן ללא תלוש שכר והתעלמות מוחלטת של המעסיק מחובתו לבטח אותם נגד תאונות עבודה ובביטוח פנסיוני. בחודש נובמבר 2016 הם פנו לארגון העובדים מען בבקשה שיסייע להם להסדיר את תנאי העבודה ולחייב את מעסיקם לכבד את זכויותיהם החוקיות.

עוה"ד מוחמד דחלה ואחמד עדווי שפועלים יחד עם ארגון העובדים מען בייצוג העובדים שלחו ביום 12.3.17 מכתב התראה בשם 19 עובדים ובו תבעו מנגרית "חיי אדם בע"מ" לכבד את זכויותיהם החוקיות של העובדים. למרות שעברו יותר משלושה שבועות מאז המכתב נשלח, לא התקבלה תגובה מהמעסיק, שרק החריף את היחס לעובדים. לאור מצב זה ולאור הפיטורים השרירותיים של העובדים מתכוונים ארגון העובדים מען ומשרד עו"ד דחלה להגיש בהקדם תביעות לפיצוי העובדים על הפרת חוק מתמשכת  בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

עובדי נגריית "חיי אדם" נחושים בדעתם לעצור את שיטת ההעסקה הפוגענית שלה היו נתונים מזה שנים. לטענת העובדים אין להם מה להפסיד. הם דורשים ובצדק רב ששלטונות החוק יתערבו להבטיח שמעסיק אינו מפר את החוק בריש גלי.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email