מפגש בינלאומי בבריטניה: "איגודי העובדים חייבים להתעורר לפני שיהיה מאוחר"

סמינר בינלאומי של פעילי איגודי עובדים, מעשרות מדינות, התקיים בבריטניה בראשית יולי ביוזמת המכון הבינלאומי ללימודי עבודה – GLI. הסמינר שם על סדר היום את הצורך לדיון ביקורתי בנוגע לפסיביות ולחולשה של חלק מתנועת האיגוד המקצועי העולמי, כולל החובה של איגוד העובדים להשתלב בבנייה של אלטרנטיבה לקפיטליזם. נציג ארגון העובדים מען, אסף אדיב השתתף בכינוס והוא מדווח.

gli seminarלא בכל יום מעז מישהו במעמד בכיר בתוך המערכת הממוסדת ואדירת הממדים, כמו זו של תנועת האיגוד המקצועי העולמי, לקרוא תיגר על המושגים וההרגלים שעל פיהם פועלת התנועה. כנס של ראשי אירגונים ופעילים, שנערך בראשית יולי באנגליה היה יוצא דופן וייחודי, בדיוק מבחינה זו. הכותרת של הסמינר "האג'נדה הפוליטית של האיגודים המקצועיים, מבטאת את האתגר הגדול שלקחו על עצמם המארגנים, ובראשם דייב ספונר, מנהל המכון הגלובאלי ללימודי עבודה במנצ'סטר. מאה המנהיגים והפעילים באיגודים מקצועיים שהגיעו לסמינר, נדרשו לדון ולחשוב על חזון אלטרנטיבי לשיטה הכלכלית הקפיטליסטית הזורעת אי שוויון, הרס חברתי, אבטלה, מלחמות, שנאת זרים, חוסר יציבות ומשברים מחזוריים.

המכון הבינלאומי ללימודי עבודה (Global Labour Institue), שאירגן את הסמינר, איפשר החלפת דעות ודיון בין קבוצת אנשים ונשים שביומיום מובילים את האיגודים המקצועיים בארצותיהם ברמות הנהגה שונות. מה שאיפיין את המשתתפים היתה העובדה שכולם באו "מהשטח" ומכירים היטב את המציאות בארצותיהם (בכינוס השתתפו נציגים מ-32 מדינות. למרבה הצער לא השתתפו בכנס נציגים מהעולם הערבי ומצפון אפריקה).

בין המשתתפים בלטו צעירים בריטיים, שהרשימו במחוייבותם וברצינות שהפגינו. מנהיגים ופעילים מסין, אינדונזיה, נפאל, פקיסטאן, ניגריה, אוגנדה ומדינות עולם שלישי נוספות, ביטאו את השאיפה של עמיהם לזכות בחיים של כבוד ובטחון כלכלי. בנוסף השתתפו לא מעט פעילים מנוסים ובעלי תפקידים מובילים באיגודים לאומיים ובינלאומיים. אולם בניגוד לדיונים במוסדות הרשמיים והמאובנים של האיגודים הממוסדים, נתן הסמינר הזה במה וקול דווקא לאיגודים עצמאיים וצעירים, שהוקמו בשנים האחרונות, ואשר בחרו לפעול מחוץ למסגרות הממוסדות, בעיקר בשל נוקשותם של הללו. אם בעבר היה נהוג שמוסדות העבודה המאורגנת בעולם מתייצבים אוטומטית לצד האיגודים הרשמיים, בלי לשאול מה הנסיבות בהן נוצרו האיגודים החדשים מחוצה להם, הרי שבסמינר זה ניתן לאיגודים החדשים והעצמאיים ביטוי בולט, ויחס של שווים בין שווים. גישה זו מהווה שינוי מהפכני ומבשרת תקווה. הנכונות לאפשר לגורמים חדשים זכות דיבור שווה כמו לאלו של האיגודים הגדולים והממוסדים שיקפה נכונות ממשית, ולא רק פורמלית, להתמודד עם חולשת השמאל ותנועת האיגודים המקצועיים בעולם, הלוקים בעשורים האחרונים בפסיביות, בלבול ושיתוק.

בשלושים השנים האחרונות, ממשיכים איגודי העובדים לייצג מיליוני עובדים ברחבי העולם, וזאת למרות שליטתה הבלתי מעורערת כמעט, של התפיסה הנאו-ליברלית, ולמרות מלחמת החורמה שמנהלות ממשלות המערב וחברות רב-לאומיות נגד איגודי עובדים. אלא שכוח ארגוני זה אינו בא לכלל ביטוי. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שאיגודים העובדים, כמו גם המפלגות הסוציאל דמוקרטיות, שהאיגודים מסונפים אליהם ישירות או באופן עקיף, אימצו את הנאו-ליברליזם והפכו שותפים פעילים בפגיעה במעמדות העובדים או לפחות שותפים בשתיקה.

***

איגודים מקצועיים וצפרדעים

אחד הדוברים בפאנל, שעסק בתפקידן של הפדרציות הענפיות של איגודים בעולם, היה דן גאלין ששימש במשך עשרות שנים מנהיג פדרציית האיגודים הבינלאומית של החקלאות והמזון IUF. גאלין, בן השמונים, משמש כיום כמנהל המכון הבינלאומי ללימודי עבודה בז'נווה. הוא השווה את האיגודים המקצועיים בעולם לצפרדעים. לפי האגדה, אמר גאלין, צפרדעים אינן יודעות לקפוץ החוצה מבריכת מים שמתחממת בהדרגה עד רתיחה וכתוצאה מתבשלות ומתות. לטענתו זוהי טענת שווא. צפרדעים כן יודעות לקפוץ החוצה בזמן ולהציל חייהן. לא כך האיגודים המקצועיים. אלה נוטים להתרגל לחום הנעים של המים וכאשר הסביבה הופכת להיות קטלנית עבורם, עשוי להיות מאוחר מדי לקפוץ החוצה.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email

עמודים: 1 2 3