ביה"ד הארצי לעבודה  אישר: מען הוא ארגון העובדים היציג במוסך צרפתי

 מימין: אסף אדיב מנכ"ל מען, נידאל רוסתום, שבית הדין המחוזי לענייני עבודה החזיר אותו לעבודה, חאתם אבו זיאדה, שעניינו עדין נידון, יואב טמיר, פעיל מען במזרח ירושלים

מימין: אסף אדיב מנכ"ל מען, נידאל רוסתום, שבית הדין המחוזי לענייני עבודה החזיר אותו לעבודה, חאתם אבו זיאדה, שעניינו עדין נידון, יואב טמיר, פעיל מען במזרח ירושלים

כזכור, פס"ד של השופטת שרה ברוינר ישרזדה מיום 28.12.14 קבע שמען הוא הארגון היציג במוסך צרפתי. בערעור שהגיש מוסך צרפתי נגד פס"ד של השופטת ישרזדה נטען שמען איננו ארגון עובדים לגיטימי אלא גורם פוליטי המתנגד לכיבוש ופועל באזור ההתנחלויות במישור אדומים מתוך מוטיבציה של פגיעה במעסיקים ישראלים שם.

בסעיף השני של פסק הדין קבעו השופטים שפיטוריו של יו"ר ועד העובדים, חאתם אבו זיאדה, יידונו מחדש בבית הדין האזורי. דיון בתיק זה נקבע בפני השופט אייל אברהמי בביה"ד האזורי בירושלים ב-12.5.15. שופטי הארצי קבעו כי בדיון זה יש להתעלם מקביעות שהופיעו בעניין בפסק הדין של השופטת ישרזדה.

יש לציין כי הקביעות הבעייתיות שביה"ד הארצי אותן מחק למעשה בהענות לערעור של ארגון מען, עסקו בנסיבות הפיטורים של יו"ר הוועד שנחזה להיות פגיעה חמורה בחופש ההתארגנות. כדי לסלקו מהמוסך הגישו נגדו בעלי המוסך תלונה למשטרה בטענה שחיבל ברכב צבאי באופן מכוון, דבר שהביא לשלילת היתר העבודה שלו מאז יולי 2014. גם לאחר שהתיק נגד חאתם אבו זיאדה נסגר והפרקליטות הודיעה בסוף נובמבר 2014 שאין מניעה שיחזור למקום עבודתו, המשיכו בעלי המוסך למנוע את חזרתו לעבודה ואף פיטרו אותו בעודו מורחק רשמית בפברואר האחרון. בעקבות הפיטורים הרשמיים הגיש מען בקשת צד בסכסוך קיבוצי נגד הפיטורים לבית הדין האזורי, וזו תתברר ב-12.5.15 בדיון מול השופט א. אברהמי.

ארגון העובדים מען רואה בפס"ד של ביה"ד הארצי הישג חשוב, שכן זוהי הפעם הראשונה שהסמכות המשפטית העליונה של בתי הדין לעבודה בישראל מכירה במען כארגון עובדים ונותנת גושפנקא להתאגדות עובדים פלסטינים באזורי ההתנחלויות. הכרה זו נותנת לגיטימיות לפעילות מען בכלל ובעיקר בקרב עובדים פלסטינים בהתנחלויות, במטרה לשים קץ למציאות ארוכת שנים של ניצולם על ידי מעסיקים ישראלים.

מען נחוש בדעתו להאבק ללא פשרות על השבתו של חאתם אבו זיאדה למקום עבודתו כתנאי לבניית מערכת יחסי עבודה תקינים והוגנים במוסך צרפתי. ללא ביטול הפיטורים השרירותים תשאר ההחלטה של בית הדין הארצי אות מתה שכן סילוקו של יו"ר ועד עובדים נבחר והפללתו תהוה סימן אזהרה לכל עובד שישקול בעתיד להתאגד. מאידך החזרתו לעבודה תהיה ללא ספק הישג אמיתי עבור כ-30 אלף עובדים פלסטינים בהתנחלויות שזכותם להתאגד ללא רדיפה תובטח.

את ארגון העובדים מען מייצגים בבית הדין עורכי הדין אמיר בשה ומורן סבוראי ממשרד בני כהן וכן היועמ"ש של מען, עורכת הדין איה ברטנשטין.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email