עובדים פלסטינים: למרות העוני והניצול הצלחנו להשיג את זכויותינו בגיבוי מען

בדיון שערך ארגון העובדים מען בירושלים ב- 1.6 נשמעו עדויות מרשימות של עובדים ומובטלים פלסטינים מירושלים ואזורי תעשיה בהתנחלויות, המצביעות על המציאות הקשה מנשוא, אך גם על האפשרות להאבק לשינוי ולהשיג את הזכויות  

כמאה עשרים21 איש ואשה הגיעו לפנל "עובדים ומובטלים פלסטינים במאבק השרדות במזרח ירושלים ובאזורי התנחלויות" שערך ארגון העובדים מען במלון נוטרדם על קו התפר בירושלים ביום ב' 1.6. בלטו בקהל עשרות עובדים פלסטינים מירושלים המזרחית, עובדים משטחי הרשות הפלסטינית המועסקים באזור התעשייה מישור אדומים, כולל עובדי מוסך צרפתי; קבוצת עובדי רשות העתיקות ממזרח ירושלים; עובד8ים מאזור התעשיה ניצני שלום, טול כרם; עובדות חקלאות ערביות; ופעילי וידידי ארגון העובדים מען, שארגן את הארוע. היתה זו הפגנת נוכחות מרשימה, שהעידה יותר מכל כי עובדים פלסטינים בירושלים ובאזורי התנחלויות אינם מוכנים להשלים עם ניצולם וכי הם נחושים להאבק על זכויותיהם ועל כבודם האנושי.

20

מימין, חאתם אבו זיאדה – צרפתי, עו"ד מורן סבוראי, יהודית אופנהיימר – עיר עמים, מוסי רז – פורום ארגוני השלום

הכינוס נערך ימים ספורים לאחר שישראל ציינה 48 שנים ל"איחוד ירושלים". אלא שכפי שציין מנחה הערב ומנהל סניף מען בירושלים המזרחית, ארז וגנר, האיחוד הזה הביא רק סבל ועוני ומצוקה ליותר מ-300 אלף תושבים פלסטינים במזרח העיר שחיים תחת משטר כיבוש. שעורי העוני הגבוהים, ומאידך המספר הנמוך של משפחות פלסטיניות הזוכות לסיוע בהבטחת הכנסה מצביעים על כך שיש מדיניות מכוונת לדחיקת התושבים הפלסטינים מירושלים על ידי שימת מכשולים בדרכם והעמקת העוני. וגנר ציין כי תושבי הרשות הפלסטינית המועסקים בהתנחלויות נתונים לניצול ומשטר דיכוי קשה, שארגון העובדים מען מתמודד אתו.

בכנס בלטו פעילי שטח ומנהיגי עובדים. אחת הדוברות החזקות היתה ראניה סאלח אבו דיאב, תושבת מזרח ירושלים, ששימשה עד לא מכבר מעין כוח משימה של אישה אחת שסייעה בהתנדבות לפונים ללשכת התעסוקה ולביטוח הלאומי לצלוח את התורים הארוכים, המכונות המקולקלות, העמידה בגשם ובשמש והדוחק בדלתות. אבו דיאב, שהצטרפה לאחרונה לצוות מען במזרח ירושלים, תארה את ההישגים שמען השיג עבור מבקשי הקצבאות.

16

ראניה סאלח, מען

יו"ר ועד עובדי מוסך צרפתי חאתם אבו זיאדה התקבל בתשואות הקהל, שבו נכחו כמה עשרות מחבריו, שהגיעו אחרי יום עבודה ארוך במישור אדומים. אבו זיאדה, שהוביל את ההתארגנות במוסך י.צרפתי במחיר האישי הכבד של פיטוריו, אמר, "המצב שלי ושל משפחתי אינו שונה מהמצב של כל משפחה פלסטינית אחרת". הוא סיפר על תנאי העבודה הקשים והשכר הבלתי חוקי, כיצד פנה בשם חבריו לעורכי דין ולהסתדרות, אך אף אחד לא עזר להם, עד שלבסוף הכיר את מען באמצעות חבר. הוא סיפר על תהליך ההתארגנות, כיצד לאחר שכמעט הגיעו להסכם קיבוצי, החליט צרפתי לסלק אותו ואת מען מהמקום, ועל נחישותו להמשיך במאבק למען זכויות העובדים הפלסטינים במוסך צרפתי ובכל מישור אדומים. את דבריו סיים בקריאה לכל העובדים במישור אדומים ובכלל להצטרף למען.

עבד אל-כרים שריף, כיום עובד מן המניין של רשות העתיקות בישראל, תיאר את דרך החתחתים שעבר עם העובדים בחפירות של רשות העתיקות, וכיצד עברו מהעסקה פוגענית באמצעות חברות כוח אדם שהעסיקו אותם ימים אחדים בחודש, עבור בפיטורים שרירותיים, דרך הגשת תביעה קולקטיבית של העובדים באמצעות מען בתביעה להעסקה ישירה ברשות העתיקות, ועד לנצחון המשפטי התקדימי, שבאמצעותו התקבלו כ- 30 עובדים לעבודה קבועה.

29

עבד אל-כרים שריף, רשות העתיקות

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email

עמודים: 1 2