האחד במאי בבאקה אל-גרביה: סולידריות עובדים יהודים וערבים

כינוס ארגוני עובדים, פעילים חברתיים ויוצרי תרבות חדשה 

יום שישי, ה- 1.5, מכללת אל-קאסמי, בשעה 17:00

סולידריות של עובדים ערבים ויהודים היא סיסמת הכינוס לרגל האחד במאי 2015 שיערך בבאקה אל-גרביה, ואחד מעקרונות היסוד של ארגון העובדים מען. המאבק היומיומי למען התארגנויות עובדים, ונגד מדיניות הממשלה העושקת את העובדים, מדכאת את הפלסטינים ומפלה את אזרחי ישראל הערבים – מובילה את הפעילות של מען.

עובדי צווארון כחול ולבן, בעלי תארים אקדמיים ועובדי כפיים, נשים וגברים – כולנו היום עובדי קבלן חסרי זכויות הנתונים לגחמות המעסיקים. אלפי עובדים ועובדות התאגדו עד היום בשורות מען, ביניהם – נהגי משאיות, פועלי מפעלים במישור אדומים, מורים במכללות לאמנות ואמנים, ונשים ערביות המבקשות עבודה מול ממשלה שמעודדת יבוא עובדים זרים. כל אלו הם בסיס הכוח החברתי שמבטא אמונה בשינוי מהפכני של החברה בישראל.

הימין בישראל מכתיב את סדר היום ומעמיק את השנאה ואי האמון בין יהודים לערבים. הממשלה תומכת בהרחבת התנחלויות ובהריסת בתים בכפרים ערביים, והתוצאה – הבריונות של תג מחיר נגד מסגדים ובתי ספר דו לשוניים. מול המדיניות הזו, מען מאגד עובדים ערבים ויהודים במאבק משותף, לטובת העסקה הוגנת ומאורגנת, שתבטיח חיים כלכליים יציבים וחפים מדיכוי פוליטי ולאומי, ושוויון מלא.

ארגון העובדים מען שואב השראה וכוח מכוחות דמוקרטים חדשים באזורנו ובעולם היוצאים בשנים האחרונות לרחובות ודורשים חרות וצדק חברתי. אנו מציינים במיוחד את הזדהותנו עם מאבק העמים הערביים לדמוקרטיה, ובראשם העם הסורי, שנלחם נגד הדיקטטורה הרצחנית של אסד ונגד כוחות פונדמנטליסטיים הרסניים וממשיך להאמין בחופש.

בחרנו לערוך את הכנס בבאקה אל-גרביה משום שהחברה הערבית סובלת משעורי העוני והאבטלה הגבוהים ביותר בישראל, מהעדר תעסוקה לנשים, ומשעור משיא במשתכרים שכר מינימום.

אל האחד במאי מגיע הארגון בעיצומו של מאבק מר מול מעסיקים פוגעניים באזור התעשייה שבהתנחלות במישור אדומים, וגם לאחר שנה של הישגים, ובהם: הסכם קיבוצי קרוב עם עיריית ראש העין; הצלחה בבית הדין לעבודה מול בית הספר מנשר לאמנות לאחר מאבק משפטי ארוך; העברת עובדי מתחם ביאליק ממעמד של נותני שירותים למעמד של עובדים; ארגון סדרת כנסים בנושא תעסוקת נשים ובטיחות בבניין ברחוב הערבי. בנוסף פועל הארגון באופן יומיומי בשירות וקידום זכויותיהם של אלפי מובטלים במזרח ירושלים. כל המאבקים האלה ואחרים ייוצגו על במת ה-1 במאי.

ביום שישי, ה1 במאי, יום הפועלים הבינלאומי, נתכנס במכללת אל קאסמי בבקה אל-גרביה בשעה 17:00, ונציג את הכוח החברתי החשוב הזה שנאבק למען העובדים ולמען החברה כולה. הכינוס, שיכלול פנל דוברים והופעות תאטרון ומוסיקה בהשתתפות אמנים ערבים ויהודים, יערך בחסות של מכללת אל-קאסמי שמארחת את האירוע, ובחסות עירית באקה אל-גרביה.

בין הדוברים בכינוס:

נציגת מכללת אל קאסמי – דר' האלה חבאיב

עו"ד מורסי אבו מוך, ראש עירית באקה אל-גרביה

אסף אדיב, מנכ"ל ארגון העובדים מען

אסמא אגבארייה זחאלקה – חברת הנהגה במען

חן שפירא, אמן וחבר ועד מרצי בצלאל

חאתם אבו זיאדה – יו"ר ועד העובדים מוסך צרפתי

יאסר אבו ערישה, ועד עובדי לאומי קארד

ספוואת עוואוודה – חראכ שבאבי – צעירי כפר כנא

ראניה סאלח – פעילת מען לקידום זכויות עובדים בירושלים

הנחיה: ופא טיארה ומיכל שורץ, פרויקט הנשים של מען

בין ההופעות האמנותיות:

מחמד ג'בארין, קבוצת תאטרון אום אל-פחם באקה

הלה להב ולהקתה

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email