כנס של נציגי מאבקי עובדים בתחום התרבות: די להעסקת אמנים בקבלנות

מאת שני ליטמן. פורסם במדור גלריה של "הארץ" 18.6.14

המלחין אריק שפירא, חתן פרס ישראל למוזיקה, אמר בכנס: "השלטון הימני לא אוהב מומחים באמנות" והציע "להשליך את כל לבלרי משרד החינוך לערימת הזבל של ההיסטוריה"

חת הכותרת "אמנות בקבלנות" נפגשו הערב (רביעי) בסמינר הקיבוצים בתל אביב נציגים של ארגוני עובדים שונים בתחום התרבות לכנס, שעסק בהתפתחויות האחרונות במאבקי העובדים לשיפור תנאי העסקתם ושמירה על זכויותיהם. ביניהם, מאבקי המרצים מן החוץ באקדמיה בצלאל ובמכללת שנקר, מאבק הנגנים בתזמורת האנדלוסית ומאבק עובדי מתחם בית ביאליק.

את הכנס ערכו ארגון "מען" הפועל למען זכויות עובדים ומגזין התרבות המקוון "ערב רב", לנוכח התרבות המאבקים המאורגנים של העובדים בתחום.

ישי גולן בכנס. צילום: עופר וקנין

ישי גולן בכנס. צילום: עופר וקנין

"'אמנות בקבלנות' היא התרסה נגד שלטון ההון בישראל. היא קריאה לאמנים לפעול נגד הממשלה שמרעיבה את התרבות ומעודדת העסקת יוצרים בתנאים משפילים", אמר ניר נאדר, ראש ארגון "מען". "כשאנחנו אומרים אמנות בקבלנות אנחנו חושפים את האמת על האופן שבו ממשלת ישראל ומוסדות התרבות מתנהלים אל מול היצירה והתרבות בכלל. בקבלנות מעניקים תקציבים, בקבלנות מעסיקים את היוצרים. הנהלות מוסדות התרבות הציבוריים אימצו את השיטה הקפיטליסטית. מגרונם של מעסיקים סוציאליסטים, שמשכורותיהם החודשיות הן עשרות אלפי שקלים, בוקע קולה של הממשלה ומדיניות הממשלה. אנחנו אומרים לממשלה ולמעסיקים, הפקרתם אותנו, ולכן אנחנו נאבקים בכם".

המלחין אריק שפירא, מרצה באוניברסיטת חיפה וחתן פרס ישראל במוזיקה, אמר כי המורים למוזיקה הם כולם מומחים, מכיוון שהם משקיעים שנים רבות מחייהם כדי ללמוד את השימוש בכלי שבו הם מנגנים. "הממשלה לא אוהבת מומחים באמנות. השלטון הימני לא אוהב מומחים באמנות. אמנות זה חופש ויצירה ודמיון ופריצת דרכים וחדשנות, והממסד המעסיק והממשלה לא אוהבת את זה. הפתרון היחיד שיכול להיות הוא לא לבחור בהם, להשליך את כל לבלרי משרד החינוך לערימת הזבל של ההיסטוריה. כל השאר זה בזבוז זמן לדעתי. אני מכיר אותם טוב. חיכיתי 27 שנים לביצוע יצירה למרות שהיא הוזמנה. יש לי יצירות שמוחרמות ברדיו, אסור להשמיע אותן כי הן נחשבות פוליטיות. במדינה הזאת הכל פוליטי, ספורט פוליטי, מחיר הסיגריות פוליטי, אבל לאמנות אסור להיות פוליטית".

השחקן ישי גולן, חבר ארגון השחקנים שח"ם, סיפר שמצבם של השחקנים המשתתפים בפסטיבלים או בתיאטראות ילדים הוא גרוע במיוחד. בשנה שעברה למשל, כך סיפר, השחקנים המשתתפים בפסטיבל הצגות הרחוב בבת ים לא קיבלו כל תשלום בעבור חודשים של חזרות אינטנסיביות, ותמורת בין 6-10 הופעות בפסטיבל, קיבלו אלף שקל בסך הכל. "הדרישה היא צנועה. המאבק כרגע הוא על ההכרה בפונקציה הזו כמשהו שצריך להיכלל בתקציב, התשלום לשחקנים על חזרות", אמר גולן. "שח"ם קם כי השחקנים בישראל נזנחו על ידי כל גוף אחר שייצג אותם, השחקנים נותרו מיותמים ומעמדו של השחקן הלך והידרדר. אני הקדשתי את חיי למשחק ומתייחס לזה מאוד ברצינות. כמדינה מתקדמת ונאורה שמאמינה בתרבות, חשוב למקם אותנו בתוך העוגה הזאת ולדאוג לכך ששחקנים יוכלו להתקיים וליצור".

דייוויד גוס, חבר ועד ארגון המרצים מן החוץ בשנקר, המשביתים כבר כמעט שלושה שבועות את הלימודים במכללה, סיפר כי כרגע המרצים נמצאים במגעים מתקדמים עם ההנהלה בניסיון להגיע להסכמה ולהפסיק את השביתה. גוס אמר כי המניעים להצטרף למאבק מרצים אינם רק ניסיון להשיג הישגים כספיים. "רוב האמנים בארץ מתפרנסים מהוראה. אלה אנשים שמועסקים לתקופות קצרות ולא יודעים מה קורה אתם. זו תלות ופחד. אלה אנשים שאנחנו רוצים לחשוב שהם בלתי תלויים ויכולים לצאת נגד כל נושא ללא חשש, אבל למעשה הם תלויים ברצונו הטוב של מי שמעסיק אותם, מסמסטר לסמסטר. מה שלי נראה כדבר העיקרי לאמנים ויוצרים היא יכולת אוטונומיה. אלה דברים שלא נוצרים בשיעור תיאורטי. לכן חשבנו שהדרך הנכונה להשיג את זה היא להשיג עוד שלב של עצמאות וחוסר פחד בעבור האמנים אצלנו במכללה".

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email

עמודים: 1 2