עובדות ערביות בחקלאות בסולידריות עם עובדי בית ביאליק

נאומה של וופא טיארה, רכזת סניף מען בבאקה אלגרביה באסיפת האחד במאי 2014 בבית ביאליק בתל אביב.

שמי ופא טיארה,

אני מייצגת את עובדות החקלאות הערביות המאורגנות במען, ובאתי להביע סולידריות עם מאבק עובדות ועובדי מתחם ביאליק למען העסקה הוגנת, ועם מאבק מורי המוסיקה בראש העין ובשוהם, ועם מאבק המורים לאמנות בבית הספר מנשר, ועם כלל העובדים באשר הם.

מעולם לא תארתי לעצמי שעובדי מתחם ביאליק, שחיים בלב העיר המודרנית והעשירה ביותר בישראל, עיר האפשרויות הבלתי מוגבלות, אנשים כשרוניים ובעלי השכלה גבוהה, יהיו זקוקים לסולידריות מאתנו – עובדות חקלאות ערביות, שחיות בכפרים בלתי מפותחים שאין בהם מקומות עבודה וגם לא מוסדות תרבות, נשים מוכשרות שלא היתה להן הזדמנות לפתח את הכשרון ולרכוש השכלה גבוהה.

כעובדת קבלן בחקלאות, עברתי על בשרי את הניצול הקשה, את הזלזול בי כבן אדם, את שעות העבודה הקשה ללא תגמול, את הזמניות שבעבודה, את חוסר הבטחון והעדר תנאים סוציאליים. כמי שמסייעת לעובדות חקלאות ערביות להקלט אצל חקלאים באופן ישיר ועם זכויות סוציאליות, אני נתקלת בתחרות בלתי הוגנת על ידי יבוא עובדים זרים וזולים, שמשאירה את עובדות החקלאות מובטלות ועניות, תמיד רזרבה לעונות הבוערות, ללא הכנסה קבועה ובטחון בעתיד.

במבט שטחי נראה כאילו אנחנו באים משני עולמות נפרדים, אבל האמת היא שהשיטה של ניצול וזלזול בזכויות עובדים מאחדת אותנו. אנחנו חיים בעולם אחד שבו העבודה משרתת את הרווחים ולא את העובדים, בין אם אנחנו יהודים או ערבים, כפריים או עירוניים, נשים או גברים, משכילים או חסרי השכלה.

החברה הזאת, כמה שהיא עשירה יותר ומפותחת יותר, כך היא גם מרושעת ואטומת לב, מנצלת אותנו לפי הצורך שלה, וזורקת אחרי השימוש.

באחד במאי השנה, נתאחד כולנו, עובדים ועובדות מכל המגזרים, ונלחם על הזכות לעבוד בכבוד, על הזכות להתאגד, ונקדם את הסולידריות בין עובדים יהודים וערבים מכל המגזרים.

יחי האחד במאי, יום הסולידריות של העובדים בכל העולם! נשאיר לילדינו חברה טובה וצודקת יותר!

_DSC4068

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email