התנהלות המוסד לביטוח לאומי ושירות התעסוקה נראית כהכשלה מכוונת של בקשות להבטחת הכנסה של תושבי מזרח ירושלים


ארגון העובדים מען דורש מהנהלת המוסד לביטוח לאומי ומשרות התעסוקה להפסיק את המדיניות של הכשלת תביעותיהם של תושבי ירושלים המזרחית לקצבאות קיום.

לאחרונה נתקל ארגון העובדים מען במקרים רבים של הכשלה מכוונת של זכאי קצבאות הבטחת הכנסה ממזרח ירושלים. התלונות מעידות כי לא מדובר בתקלות בודדות אלא במדיניות שמטרתה מניעת קצבאות קיום מהאוכלוסייה הפלסטינית בירושלים המזרחית, אשר לא פחות מ-  79% ממנה חיה מתחת לקו העוני.

סיפורם של בני הזוג ש. הוא דוגמא אופיינית. לזוג 7 ילדים, האם עקרת בית והאב עובד בחפירות ארכיאולוגיות ברשות העתיקות ומשתכר כ- 3,500 ₪ לחודש. בדיקה במחשבון הביטוח הלאומי העלתה כי לזוג מגיעה השלמת הכנסה חודשית של כ950 ₪, שהיא תוספת משמעותית ביותר למשפחה. בני הזוג אספו את המסמכים הנדרשים, וקבלו סיוע במשרד ארגון העובדים מען בירושלים המזרחית במילוי התביעה כהלכה.

כדי לקבל את הקצבה, החוק דורש משני בני זוג להרשם בלשכת התעסוקה כדורשי עבודה, בנוסף להגשת התביעה מהמוסד לביטוח לאומי. אולם כאשר ב- 19.2 התייצבה הגברת ש. בלשכת התעסוקה ובקשה להרשם, סירב הפקיד לרשום אותה, ללא כל נימוק או סמכות לסרב. כאן לא הסתיימו תלאותיה. כאשר היא הגיעה למוסד לביטוח לאומי ב- 2.3 כדי להגיש את תביעתה, לתדהמתה קרעה הפקידה את טופס התביעה עם כל המסמכים, זרקה אותם לפח, ושלחה אותה למלא את טופס התביעה מחדש. מען שלח מכתב חריף לגב' אתי רענן, מנהלת סניף ביטוח לאומי במזרח ירושלים בנושא, אך לא קיבל תגובה.

מר ש. נתקל בהתנהלות דומה. ב- 6.3 לקח מר שאהין חופשה מעבודתו והתייצב בלשכת התעסוקה כדי להרשם בה. להפתעתו, סרבה הפקידה לרשום אותו כדורש עבודה. בתגובה פנה ארגון העובדים מען אל מנהל הלשכה, מר משה בקר, ושלח לידיו מסמכים המעידים כי הנ"ל הגיש תביעה להבטחת הכנסה, ואישור חתום של המעסיק על העסקת עובד כנדרש. ב- 3.3 ניגש מר ש. לשרות התעסוקה בשנית, אולם שוב סירבה  הפקידה לרשום אותו ולספק לו כרטיס התיצבות. רק בעקבות פנייה חוזרת של מען למר בקר הסכימה הלשכה לרשום את בני הזוג כדורשי עבודה.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email