עצרת רחוב ליום האישה הבינלאומי – נשים עובדות מתארגנות

קהל מגוון התקבץ לציין את יום האישה ב-7 במרץ בקצה רחבת הבימה בתל אביב: פועלות חקלאות מהמשולש; נשים ערביות ממרכז המבקרים של סינדיאנת הגליל בכפר כנא; פליטה אריתראית; נציגות ועדים הנמצאים בעיצומם של מאבקי עובדים; חברת כנסת; עובדת קבלן; פעילות ופעילים של מען ודעם; ואחרים שיצאו לרחוב כדי לציין את יום האישה כיום מאבק של נשים עובדות. השילוב הנדיר בין נשים יהודיות לערביות, אקדמאיות ועובדות כפיים המאוגדות במען, והסיסמאות שנקראו בעברית וערבית, ביטאו רוח של מאבק המתקיים בשטח, יומיום, והקנו לאירוע את אופיו הייחודי.

המנחה, אורנה עקאד, פנתה לקהל בעברית ובערבית, והדגישה שנשים עובדות ומתאגדות זו לא סתם סיסמא, ולא רק מאבק למען התקדמות ושיפור, אלא מאבק על קיום והישרדות בעולם שהופך יותר ויותר עוין לנשים עובדות ולעובדים בכלל. היא הקדישה את האירוע לנשים בסוריה שכבר שלוש שנים "קולן אינו נשמע וזעקותיהן מושתקות, נשים המדממות תחת משטרו הברברי של אסד".

ופא טיארה: נפתלי בנט – אתה טועה ובגדול

Wafa

ראשונת הדוברות, ופא טיארה, האחראית מטעם מען על פרויקט נשים וחקלאות במשולש, ובעצמה פועלת חקלאות לשעבר, הפנתה את דבריה גם לשר הכלכלה נפתלי בנט, ושר החקלאות יאיר שמיר:

"רק לפני מספר ימים התייחס שר הכלכלה נפתלי בנט לנשים הערביות ולחרדים כבעיה. החרדים לא רוצים לעבוד בגלל לימוד התורה, והנשים הערביות לא רוצות לעבוד בגלל המסורות שלהן. מהבמה הזאת אני רוצה לפנות לבנט ולהגיד לך – אתה טועה ובגדול. רק 25% מהנשים הערביות עובדות, לא משום ששאר הנשים לא רוצות לעבוד. להפך, הן צריכות ורוצות לעבוד, כי הבעלים שלהן לא מרוויחים מספיק, משום שהן שקועות בחובות, משום שהן רוצות להבטיח השכלה לילדים שלהם כדי שיצאו ממעגל העוני, וכי הן רוצות לצאת מהבית. אבל הבעיה היא שאין מקומות עבודה בשבילן, ומשנה לשנה העוני שלהן מחריף ומעמיק.

"ולמה אין מקומות עבודה? כי הממשלה לא משקיעה כלום בפתיחת מקומות עבודה. לעומת זאת היא סוגרת מקומות עבודה קיימים, שיכלו להעסיק עשרות אלפי נשים ערביות חסרות מקצוע בענף החקלאות, על ידי ייבוא עובדים תאילנדים זולים, שמרוויחים 40% פחות משכר המינימום. הם הקבועים בעבודה, ואנחנו לא יכולות להתחרות אתם. אנחנו לא יותר מעובדות רזרביות בעונות הבוערות. במשרד החקלאות טוענים שנשים ערביות לא יכולות לעבוד בעבודות האלו. אני מזמינה את נציגי משרד החקלאות לראות את הנשים שלנו עובדות בחממות ובשדות, בקיץ ובחורף. הן לא מפונקות, הן רוצות להתפרנס. כשאתם טוענים שהן לא יכולות לעבוד, אתם משרתים את הלובי של החקלאים וחברות כח האדם שעושות הרבה כסף על כל פועל זר…".

רות אמנו: "בלי תלוש משכורת"

רות

רות אמנו, חברת ועד עובדי מתחם ביאליק בתל אביב, הנמצא במאבק מול העירייה, דרשה מעיריית תל אביב "להפסיק להתייחס אלינו כשקופים ולדאוג להעסיק אותנו בצורה ישירה והוגנת… אנו עובדים ממשרות שעות ועד למשרות מלאות, אך לא מקבלים את הזכויות הבסיסיות ביותר שהחוק מחייב – פנסיה, חופשה, מחלה, אפילו תלוש משכורת אין לנו! אני עובדת כבר חמש שנים, אבל עכשיו התעוררתי, וחברותיי וחבריי למאבק התעוררו. אנחנו מאוחדים במטרתנו ונלחם כדי להשיג אותה, כי היא צודקת וחשובה. קבוצת העובדים והעובדות של מתחם ביאליק התאגדה דרך ארגון העובדים מען, שמנתב אותנו כל הדרך. וזה גם המקום להגיד תודה רבה… כמה מזל יש לנו, שכל ארגון עובדים אחר גלגל אותנו מכל המדרגות, רק כדי שנוכל לגלות את מען…" בסיום דבריה קראה רות אמנו את שירה של רובי בי "לכל הנשים". "ועד המאבק שלנו מנוהל ברובו על ידי נשים", הסבירה, "מי שאוחזות בעמדות מפתח במקום העבודה שלנו הן נשים, וגם המפוטרת הראשונה שלנו היא אמא לשתיים…".

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email

עמודים: 1 2