מתאגדים למען שינוי

מול ממשלת הימין של ביבי, לפיד ובנט לא עומדת אופוזיציה של ממש בישראל. בכל הנוגע למאבק החברתי רואה עצמו ארגון העובדים מען כמשתתף חשוב בקואליציה רחבה של תנועות, פעילים וארגונים שיכולים לבנות יחד כוח. ביוני יקיים מען את האסיפה השנתית שלו ויפתח דיון שמטרתו גיבוש אסטרטגיית הפעולה לשנה הקרובה. בניגוד ליו"ר ההסתדרות שממשיך גם היום במדיניות צרת אופקים ושמרנית של הגנה על קבוצה מיוחסת של עובדים בשכר גבוה, מתווה ארגון העובדים מען דרך חדשה שמתייצבת מול הממשלה והימין להגנת העובדים הלא מאוגדים והעניים – יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים – ולתבוע יחד עם הפועלים והצעירים של האזור כולו – מתחריר ועד טקסים – צדק חברתי אחד לכולם.

מאת: אסף אדיב

האסיפה הכללית השנתית של ארגון העובדים מען מתכנסת בפעם ה-14 בסימן התרחבות והסתעפות הארגון בקרב שכבות מגוונות של עובדים יהודים וערבים, ובנוכחות נציגי קבוצות עובדים שהתאגדו בשנה האחרונה, ביניהם מורי מכללות לאמנות, מרצים, עובדי תעשיה, נהגי משאיות, עובדות חקלאות, עובדי בניין.

המשימה עימה אנו מתמודדים גדולה וקשה במיוחד לאור העובדה שהממשלה שהוקמה במרץ 2013, בהשתתפות מפלגות הימין המדיני והכלכלי, פועלת להעברת תקציב אנטי חברתי, ומתכננת מתקפה כוללת על העבודה המאורגנת. במקביל, פועלת אותה ממשלה ימנית להחרפת המתיחות באזור ומעמיקה את השנאה ואת הגזענות.

הקושי העומד בפנינו הוא גדול, שכן לא קיימת אופוזיציה פוליטית-חברתית עקבית בכנסת. למרות זאת היינו עדים בשבועות האחרונים להתעוררות של זעם ציבורי רב נגד הממשלה, בעיקר סביב הדיונים על תקציב הגזרות שהחזיר לרחובות את תנועת המחאה לאחר שנתיים של קיפאון. אנו גם עדים להצטרפות קבוצות עובדים חדשות למען ולארגוני עובדים אחרים. תופעה זו מבטאת מודעות גוברת של רבים בישראל למתקפה האכזרית הצפויה בשנים הקרובות על רמת החיים ועל זכויות העובדים. הפגיעה בשכר, בתנאי העבודה, בביטחון התעסוקתי ובעתידם של העובדים אינה רק בעובדים בלתי מקצועיים וחסרי השכלה. אנו עדים להמשך המערכה למיקור חוץ והפרטה גם בעיריות, במשרדי הממשלה, בבתי ספר, במכללות ובבתי חולים.

ישראל איננה מצרים, ומצבם של העובדים כאן טוב לאין שיעור ממצבם של עמיתנו הפלסטינים החיים מעבר לגדר ההפרדה. אבל המשותף לפועלי מצרים, לפועלי השטחים הפלסטינים ולעובדים בישראל, רב על המפריד ביניהם. יותר ויותר עובדים בישראל נדחקים לאבטלה, או נאלצים לעבוד שעות ארוכות ללא כל ביטחון תעסוקתי. כדי לשנות מציאות זו דרוש איגוד מקצועי לוחם.

לרוע המזל, לא זה מה שמשדר יו"ר ההסתדרות החדשה, עופר עיני. במקום להתייצב באופן נחרץ נגד ממשלת נתניהו-לפיד-בנט, מנסה עיני להגיע להבנות חלקיות עם הממשלה. זאת, במטרה למנוע את הפגיעה במרכזי הכוח שלו. ההסכם שגיבש עיני עם שר האוצר, יאיר לפיד, היה ניסיון להסיט את האש מהמתקפה על הוועדים הגדולים שעיני נסמך עליהם בעוד הציבור הרחב מועסק בשכר מינימום ללא זכויות. עיני גם תומך באג'נדה המלחמתית והגזענית של הממשלה, ובכך פוגע בסיכוי של אזרחי ישראל ושל האזור כולו להתקדם לחיים של רווחה ושלום.

ארגון העובדים מען מתנגד בתקיפות לקו שעופר עיני מוביל בראש ההסתדרות. במקום ראייה צרת אופקים של "גילדה", המגנה על האינטרסים המיוחדים של חבריה ומפנה את גבה למצוקות ולמאבקים של ה"לא מחוברים", מתווה ארגון העובדים מען קו חברתי-פוליטי של אחריות אוניברסלית בסיסמה "צדק אחד לכולם".

מען מהווה, יחד עם פעילים ותנועות נוספות, מרכיב פעיל בתנועת המחאה, והוא מחויב לשותפות עם כל מי שנאבק נגד ממשלת הימין הקיצוני. הוא חותר לערב ולשתף את העובדים והצעירים הערבים במחאה, ומייצג בתוך התנועה החברתית גורם הנלחם לצדק חברתי ושלום, כמהות אחת שאין להפרידה.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Print Friendly, PDF & Email

עמודים: 1 2